TEATR MUZYCZNY JUNIOR
– forma działalności edukacyjnej Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej, założony z inicjatywy dyrektora Jerzego Gruzy przez Małgorzatę Ryś w 1991 roku. Nasza idea to „POZNAJ SIEBIE - BĄDŹ SOBĄ - POWIEDZ COŚ OD SIEBIE!”

PAŃSTWOWE POLICEALNE STUDIUM WOKALNO-AKTORSKIE IM. DANUTY BADUSZKOWEJ
– istnieje od 1966r. Zgodnie z założeniami jego założycielki i patronki jest integralną częścią teatralnego organizmu, w którym realizuje się program kształcenia aktorów zgodnie z schillerowską zasadą „bycia w teatrze”. Obecnie w 3,5 rocznym cyklu kształcenia słuchacze studium oprócz intensywnych zajęć szkolnych - śpiew, gra aktorska oraz różne techniki tańca - mają szanse realizować praktyki sceniczne podczas prób i spektakli repertuarowych Teatru Muzycznego. Stają się zatem częścią teatralnego zespołu, mogąc podglądać pracę swoich starszych kolegów i mistrzów, którzy są także ich nauczycielami. Studium „Baduszkowej” wykształciło szereg absolwentów, których możemy spotkać w wielu teatrach w całej Polsce.

WARSZTATY AKTORSKIE Teatr Off Junior
Oprócz dramy, która stawia na rozwój i wzbogacanie człowieka, zajęcia mają na celu pokazanie profesjonalnego warsztatu aktora - zarówno teatralnego, jak i filmowego. Każde ze spotkań jest inne, urozmaicone tak, aby zachęcało do dalszej pracy, ale wszystkie, niezależnie od charakteru i tematyki, mają pobudzać ekspresję twórczą uczestników, uczyć koncentracji i skupienia, rozwijać wyobraźnię (kreatywne myślenie) i wrażliwość, zachęcać do pracy nad sobą. Osobliwy trening powinien zaspokoić potrzeby intelektualno-poznawcze, czyli poznanie samego siebie poprzez ekspresję dramatyczną i kontemplację w grupie, poznanie reakcji innych ludzi, potwierdzenie swojej wartości i akceptację przez innych. Oderwanie od codziennej rzeczywistości pozwoli zaspokoić potrzeby estetyczne i zdobyć nowe różnorodne doświadczenia.