Występuje w:
PAN DISNEY ZAPRASZA

MAŁGORZATA RYŚ

 

Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. 

Przez kilka lat uczyła języka angielskiego w III LO w Gdyni, gdzie zapoczątkowała odbywający się do dziś Przegląd Piosenki Anglo – Amerykańskiej. Przez kilka lat uczyła języka angielskiego w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej. Pełniła funkcję dyrektora Centrum Edukacji Teatralnej przy Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Była członkiem Komisji Kultury przy Radzie Miasta w Gdyni. W 1990 roku na zaproszenie ówczesnego dyrektora, Jerzego Gruzy, założyła Teatr Muzyczny Junior, który stał się formą działalności edukacyjnej Teatru Muzycznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Prowadząc warsztaty teatralne realizuje proponowaną uczestnikom od początku ideę „poznaj siebie, bądź sobą, powiedz coś od siebie”. Zorganizowała wiele międzynarodowych warsztatów teatralnych dla młodzieży i pedagogów we współpracy z Theatre Royal w Plymouth, National Theatre w Londynie, Ashanti Dance Company w Paryżu, i in.  Zaprasza do współpracy w Juniorze doświadczonych jak i początkujących pedagogów teatralnych, wokalnych oraz tancerzy i choreografów.

 

Autorka scenariuszy (SPOTKANIE Z MAŁYM KSIĘCIEM, KTO SIĘ NIE BOI, CODZIENNE JASEŁKA ANIOŁKA I DIABEŁKA, POBUDKA, KONCERTY GWIAZDKOWE), adaptacji (KOTY I CAŁA RESZTA, ARBUZOWY SMOK, SZACH I PAPUGA) oraz kostiumów  i scenografii do musicali i innych spektakli Juniora. Przełożyła libretta i piosenki musicali: PIĘKNA I BESTIA, SCROOGE, WICHROWE WZGÓRZA, HAIR,  BRAT JACQUES, KISS ME KATE, DRAKULA,  MAŁPĄ BYĆ,  FOOTLOOSE, PIOTRUŚ PAN (dla Teatru Wybrzeże) oraz teksty piosenek z musicalu KLATKA WARIATEK, BYĆ MARYLIN i BŁOGOSŁAWIENI-PIEŚNI GOSPEL.

 

W latach 1996-2000 pełniła funkcję kierownika literackiego w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. W 2013 roku założyła działająca w Teatrze Muzycznym Fundację Teatr Junior, realizującą dodatkowe projekty edukacyjne, m.in. EN MARGE (Teatr Forum), OBRAZ+RUCH i in. Otrzymała odznakę zasłużonego działacza kultury od Ministra Kultury i Sztuki RP , nagrodę teatralną Wojewody Gdańskiego za prowadzenie Teatru Junior oraz dwie nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za twórczy wkład w rozwój gdyńskiej kultury a także medal Sint Sua Praemia Laudi.